سفارش تبلیغ
صبا ویژن

قائــــم
استفاده از مطالب این دیدارگاه با ذکر منبع آزاد است

میلاد حضذت علی(ع)

غلو غالیان در باره امیر مومنان حضرت علی(ع) که نسبت خدایی به آن حضرت می‌دادند آن‌قدر ناپسند بود که امامان معصوم علیهم السلام شدیدترین برخورد را با آنها داشته‌اند.[1] اما غلو تظاهرکنندگان در باره شخصیت مولود کعبه، از عظمت آن حضرت نمی‌کاهد. چرا که به اعتراف مسلمان و غیرمسلمان آن حضرت:

    1.عبدالله بود: "... و بگوییم على بن ابی طالب فقط بنده خدا بود، و این بزرگترین شاخصه اوست که میتوان از آن یاد کرد، و پرورش یافته و تربیت‏شده پیامبر عظیم الشأن است، و این از بزرگترین افتخارات اوست، کدام شخصیت مى‏تواند ادعا کند که عبد اللَّه‏ است و از همه عبودیتها بریده است، جز انبیاى عظام و اولیاى معظم که على- علیه السلام- آن عبد وارسته از غیر و پیوسته به دوست که حجب نور و ظلمت را دریده و به معدن عظمت رسیده است، در صف مقدم است. و کدام شخصیت است که مى‏تواند ادعا کند از خردسالى تا آخر عمر رسول اکرم در دامن و پناه و تحت تربیت وحى و حامل آن بوده است جز على بن ابی طالب که وحى و تربیت صاحب وحى در اعماق روح و جان او ریشه دوانده. پس او به حق عبد اللَّه است و پرورش‏یافته عبد اللَّه اعظم است[2]‏."(امام خمینی(ره))

2.اول مومن بود: به استناد فرازی از خطبه 56(و سبقت الی الایمان) و نقل از "اکثر اهل حدیث و اکثر محققیقن از اهل سیره".(ابن ابی‌الحدید[3])

3.وصی پیامبر(ص) بود: "ما شک نداریم که علی(ع) وصی رسول الله(ص) بوده است. اگر چه عده‌ای که در نزد ما منسوب به عناد و لجبازی می‌باشند با آن مخالفت می‌کنند". (همان)

4.با حق بود و حق با او(علی مع‌الحق و الحق مع علی به نقل از پیامبر اکرم(ص)).(همان)

5.صاحب لقب امیرالمومنین در زمان حیات رسول الله(ص).(همان)

6.صدیق و فاروق بود.(همان)

7.سرچشمه علم فقه بود. ابن ابی‌الحدید در این باره گفته است:

و از جمله علوم ، علم فقه است و او(علی(ع)) ریشه و پایه آن است و هر فقیهی جیره‌خوار او بوده و از فقه او استفاده کرده است. چرا که:

·اصحاب ابوحنیفه (ابویوسف و محمد و غیر آن) از ابوحنیفه آموختند؛

·شافعی با تایید محمد بن‌الحسن رشد یافت پس فقه او به ابوحنیفه ختم می‌شود؛

·محمد بن حنبل پس او از شافعی اخذ نمود . در نتیجه فقه او نیز به ابوحنیفه ختم می‌شود و ابوحنیفه از جعفر بن محمد(ع) آموخت و جعفر از پدرش و سرانجام به علی(ع) منتهی می‌شود؛

·مالک بن انس از ربیعه و ربیعه از عکرمه و عکرمه از عبدالله بن عباس و عبدالله بن عباس از علی بن ابی‌طالب(ع) آموخت. اینان فقهای اربعه می‌باشند . اما فقه شیعه که معلوم است(از ائمه اطهار گرفته‌اند).

·و نیز فقهای اصحاب "عمر" و "ابن عباس" می‌باشند که هردو از علی(ع) اخذ کردند. ابن عباس که واضح است(شاگرد علی(ع) بود) و اما عمر، پس به تحقیق همه می‌دانند که در بسیاری از مسائلی که برای او و غیر اصحاب مشـکل بود به او رجـوع می‌کرد و بارهـا می‌گفت "لو لا علی لهلک عمر" ... .

8.از مردان بزرگ تاریخ انسانیت است که مفهوم و نظریه عدالت هستی و جهان را پایه‌ریزی کرد و بیان کرد که هستی بر پایه عدالت است(جرج جرداق)[4]

9.جامع ضدین بود: از آن طرف یک‏ آدم زاهد، یک آدم عابد؛ تا صبح بنشیند نماز بخواند آدم زاهد و عابد اهل جنگ نیست. آدم جنگجو هم بیشترش اهل زهد و تقوا و امثال ذلک نیست. جمع مى‏کرده او بین همه[5].(امام خمینی(ره))

10.بعضی دیگر از مناقب آن حضرت از زبان اب ابی‌الحدید:

·سخاوت وجود(یطعمون‌الطعام علی حبه ... - انسان-9 و 10).

·فصاحت به استناد نهج‌البلاغه.

·زهد: "پس او آقای زاهدان و یگانه روزگار است".

·عبادت: "پس او عابدترین مردم بود".

·قرائت قرآن: در زمان رسول خدا(ص) تنها او بود که آن را حفظ می‌کرد نه غیر او ، و نیز او اول کسی بود که آن را جمع‌آوری کرد.

·شرافت نسبی: پدرش شیخ قریش و رئیس مکه بود . پسرعموی پیامبر(ص)، همسرش بانوی زنان عالم و ... .

·هدایت: در هدایت از همه پیشی گرفت.

میلاد حضرت علی(ع)

سیزده رجب سالروز میلاد مولود کعبه و روز پدر بر همه مسلمین و بلکه همه طالبان حق و حقیقت انسانی مبارک باد


سیزده رجب امسال با سالروز شهادت شهید مطهری و روز معلم مصادف است. به پیشگاه آن استا مسلم عرض ادب می‌کنیم و روز معلم را به معلمان تبریک می‌گوییم

 

منابع

1 - طبیبیان حسین، امام علی از دیدگاه ابن ابی‌الحدید، انتشارات کعبه دل ، چاپ دوم/1390

2 - نرم‌افزار درج مهر، سازمان میراث فرهنگی(سابق) کشور

3 - نرم‌افزار گنجینه روایات، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

 

پانوشت[1] -