سفارش تبلیغ
صبا ویژن

قائــــم
استفاده از مطالب این دیدارگاه با ذکر منبع آزاد است

جنگ یا دفاع مقدس؟

 به بهانه 31 شهریور سال‌روز حمله ارتش صدام به خاک جمهوری اسلامی ایران 

 

مطلع

جنگ در فرهنگ علوم سیاسی و علوم اجتماعی ؛ کشمکش مسلحانه یا ستیزه خشن و منظمی است بین دو یا چند کشور با ویژگی‌هایی چون :

1 - مسلحانه است ،

2 - دامنه گسترده دارد ،

3 - کم و بیش مداوم است ،

4 - به قصد قبولاندن هدف سیاسی یا منظور ملی است .

آن‌چه صدام دیوانه در 31 شهریور 1359 - کم‌تر از دو سال بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و سیلی خوردن استکبار جهانی به سرکردگی شیطان بزرگ - به خواست و حمایت استکبار جهانی با ایران کرد ، یک جنگ تمام‌عیار بود . اما نیروهای مسلح با حمایت بی‌وقفه و همه‌جانبه مردم غیور در مقابل هجوم دشمن به دفاع از تمامیت ارضی و ارزشهای انقلاب پرداخت و این‌گونه بود که جنگ ، دفاع مقدس نام گرفت . مرور هرچند مختصر این پدیده در هفته دفاع مقدس ضروروی است .

صدام تکریتی

صدام که یکی از اعضای برجسته حزب بعث عراق محسوب می‌شد و نقشی کلیدی در کودتای سال 1968 میلادی که منجر به حکومت درازمدت حزب بعث شد داشت ، در سال 1358 هجری شمسی با درجه ژنرالی رسما به عنوان رئیس جمهور کشور سوسیالیستی عراق قدرت را در دست گرفت.

از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام اسلامی تنها چند ماه گذشته بود ؛ نظام دفاعی کشور بسیار ناپایدار بود ؛ ارتش با تدبیر معمار کبیر انقلاب اسلامی در مقابل تحریکات مدعیان "فدایی خلق" مبنی بر "انحلال ارتش"، در مسیر بازسازی بود ولی هنوز خودش را اصطلاحا پیدا نکرده بود ؛ ابوالحسن بنی‌صدر که ریاست جمهوری کشور را بر عهده داشت حتی به تمامیت ارضی کشور نیز اعتقاد نداشت ؛ غرب و بخشی از شمال کشور دست‌خوش جنگ‌های ناخواسته داخلی با ایادی ابرقدرت شرق بود و عوامل استکبار و ابرقدرت غرب نیز با طراحی کودتاهای مختلف در صدد خشکاندن ریشه جمهوری نونهال اسلامی بودند .

سنگ‌اندازی یک دیوانه

ایرانِ نه شرقی و نه غربی از ابتدای آزادی از یوغ استکبار با توکل بر خدا ، فقط به مردم خود اتکاء داشت و با ایادی شرق و غرب در ستیز بود .دیوانه‌ای تازه به قدرت رسیده که نقش نمایندگی شرق و غرب را هم‌زمان ایفا می‌کرد در 31 شهریور 1359 به خاک ایران حمله کرد . به گمان او و پشتیبانان شرقی و غربی‌اش جمهوری نوپای ایران با یک نهیب فرو می‌ریخت ، ولی ایستادگی 8 ساله مردم و مسئولین ، علی‌رغم درگیری با ایادی داخلی استکبار ، که بعدا به حق "دفاع مقدس" نام گرفت ، ثابت کرد که زهی خیال باطل ! امت رسول‌الله با توکل بر خدا دشمن‌شکن و پیروز است .

دفاع مقدس

در گذشته بعضی پادشاهان ایران هر بار در مقابل هجوم و یا حتی تهدید بیگانه بخشی از خاک کشور را بخشیده بودند ، اما این بار فرق می‌کرد . جنگ عراق بر ضد ایران - که پشتیبانی هم‌زمان شرق و غرب را با خود داشت و به تعبیر حضرت امام خمینی(ره) تمام کفر در مقابل تمام اسلام قرار داشت ، چراکه مردم و شهرهای ما از طرفی زیر بمباران و موشک‌باران میگ‌ها و اسکادهای روسی و از طرفی نیز تحت هجوم سوپر اتانداردهای غربی و تسلیحات شیمیایی بود - یک "جنگ تحمیلی" و جنگ ما در مقابل صدام یک جنگ دفاعی بود. "دفاع مقدس" بهترین و گویاترین واژه در این رابطه است .

فرجام جنگ

دفاع مقدس 8 سال طول کشید ؛ چند صد هزار نفر از بهترین فرزندان این مرز و بوم شهید ، جانباز و اسیر و مردم صدمات فراوان مالی و روحی و روانی را متحمل شدند اما نتیجه آن همه ایثار ، شهامت ، شجاعت و شهادت‌طلبی این شد که :

1.بر خلاف گذشته نه چندان دور ، حتی یک وجب خاک ایران در اشغال دشمن باقی نماند ،

2.تجربه تلخی برای دشمنان اسلام و ایران شد تا به هیچ وجه بعد از این در صدد حمله به ایران و تحمیل جنگ دیگری به آن نباشند ،

3.ایستادگی ، به ما آموخت که می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم و ایران را با دستان توانای خود بسازیم . پیشرفت‌های خیره‌کننده در رشته‌های مختلف علمی و عرصه‌های متعدد از جمله پزشکی ، هسته‌ای صلح‌آمیز ، نظامی ، هوا فضا ، مبارزه با تروریسم دولتی و غیردولتی و ... مؤید این ادعاست .

در آستانه هفته دفاع مقدس ؛ آن شجاعت‌ها ، شهامت‌ها و شهادت‌ها را ارج می‌نهیم و سر تعظیم و ارادت در مقابل خانواده‌های معظم شهدا ، جانبازان مقاوم و ایثارگران فرود می‌آوریم و ضمن درود به روح پرفتوح امام راحل(ره) و شهدای عزیز ،تجدید عهد می‌کنیم تحت زعامت رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مد ظله‌العالی) برای ساختن ایرانی آزاد ، آباد و مستقل دمی باز نخواهیم ایستاد .

در جنگ جاری بر ضد ایران اسلامی که با نام "جنگ نرم" شناخته می‌شود نیز با دفاع مقدس دیگری ثابت خواهیم کرد ، این بار نیز سرافزار و پیروزیم . ان‌شاءالله تعالی

 منابع :

1 -نرم‌افزار صحیفه امام خمینی(مجموعه آثار امام خمینی(ره))، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی .

2 -  مقصودی مجتبی ، تحولات قومی در ایران ؛ علل و زمینه‌ها .

3 -  http://fa.wikipedia.org

 


[ شنبه 92/6/30 ] [ 10:8 عصر ] [ ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ</